Preciznost broušení na nejvyšší světové úrovni
Buldog 9 je stroj s mnoha možnostmi konfigurace, který vynikajícím způsobem zvládá náročné procesy jako kalibrace, dokončovací broušení masivu, dýhovaných desek a také mezioperační broušení v procesu lakování.
Česká společnost Houfek se už přes 25 let specializuje na konstruování a výrobu základních truhlářských strojů a technicky vyspělých řešení v oblasti broušení. Tato řešení jsou m.j. pásové, širokopásové, hranové a válečkové brusky a kartáčovací stroje. Celosvětově známá řada širokopásových brusek BULDOG, která dosud zahrnovala tři typy označené čísly „3“, „5“ a „7“, byla poslední dobou doplněna o stroj s identifikačním číslem „9“. Hlavním předpokladem konstruktérů společnosti Houfek během vývojářských prací nad výše uvedenými modely bylo, aby stroje měly jednoduchou konstrukci, byly snadné a bezpečné na obsluhu a zároveň zaručovaly nejvyšší kvalitu broušení. Pokud jde o preciznost broušení, je třeba zdůraznit, že stroje řady Buldog patří do nejvyšší světové třídy strojů a uspokojí požadavky i těch nejnáročnějších zákazníků.
Spirálně uložené čtyřhranné břitové destičky
Bruska Buldog 9 je dostupná ve dvou provedeních - s různou maximální pracovní šířkou, 1100 nebo 1300 mm. V obou provedeních je délka používaných brusných pásů stejná a činí 2620 mm. Bruska je standardně vybavena obráběcími jednotkami označenými písmeny: „F“, „R”, „C” a volitelnou „B”, na přání zákazníka. Když se podíváme, co se skrývá pod jednotlivými písmeny, získáme informaci o konkrétních obráběcích možnostech stroje. První zmíněná jednotka „F“ je frézovací agregát. Je to ocelový frézovací válec s průměrem 180 mm, který je opatřen vyměnitelnými břitovými destičkami se čtyřmi řeznými hranami. S ohledem na délku válce a poměrně velkou tloušťku obrobku obráběného během jednoho průchodu strojem jsou destičky uložené ve spirále. Toto uložení je mnohem výhodnější než paralelní uložení, při kterém destičky na celé šířce válce ve stejné chvíli brousí materiál. Zatímco v případě destiček, které se posouvají po spirále, materiál je broušený postupně, díky tomu se snižuje odpor broušení a to následně umožňuje použití motoru s menším výkonem.
Druhý s uvedených agregátů – „R” – je kalibrační jednotka, kterou ve standardním vybavení tvoří ocelový válec o průměru 240 mm pokrytý na povrchu gumovým povlakem s tvrdostí 90 Sh. Volitelně je agregát vybaven gumovým povlakem s jiným stupněm tvrdosti a to 30, 45 nebo 60 Sh. Agregát může být také volitelně vybaven ocelovým válcem o stejném průměru jako ve standardu, ale bez žádného povlaku.
Individuální konfigurace
Agregát označený písmenem „C“ je kombinovaná jednotka vybavená hlavním pracovním válcem také o průměru 240 mm a menším pomocným válcem, mezi válce je vložena brousící patka. Patka zajišťuje přiměřenou přítlačnou sílu brusného pásu na materiál a optimální tlak broušení po celé šířce a délce obrobku. Ve standardu je dodávána stálá brousící patka se dvěma pracovními polohami a grafitovým povrchem.
V nabídce volitelného příslušenství najdeme také technologicky vyspělejší řešení. Jedním z nich je pneumatická patka s odskokem a přískokem se dvěma pracovními polohami. V podstatě se jedná o vylepšenou variantu standardního řešení.
Další řešení jsou segmentové patky, díky kterým je broušení mnohem přesnější. Jsou to segmentová zařízení nabízená v různých variantách šířky segmentů a systému řízení. Mezi nejpopulárnější patří patka se segmenty šířky 30 mm, kde každý segment nezávisle spolupracuje s pneumatickým systémem. Po spuštění stroje se každý segment lišty automaticky nastavuje vůči povrchu materiálu, což zajišťuje perfektní přiléhání patky k brusnému pásu. Jednotlivé segmenty jsou nastavované pomocí pneumatických válců. Nejdokonalejší variantou tohoto řešení je segmentová patka s elektronickým řízením pomocí systému EPS (Electronic Pressure System). Obrobek je na vstupu do obráběcího prostoru snímán snímači a informace o povrchu jsou předávané do řídicího systému PLC, který řídí tlak vzduchu dodávaného do každého pneumatického válce.
Poslední agregát "B“ je jednotka určená pro montáž kartáčů do průměru 300 mm. Kartáče se montují na hřídel jednotky pomocí kruhových matic. Hřídel je uložena na naklápěcích kuličkových ložiskách. Agregát je vybaven svislou regulací polohy a oscilací.
Stroj je možno vybavit různými druhy agregátů podle požadavků a potřeb klienta. Je tedy zřejmé, že Buldog 9 je stroj, který má několik možností konfigurace a dokonale zvládá náročně procesy jako kalibrace, dokončovací broušení masivu, dýhovaných desek a také mezioperační broušení v procesu lakování.
Odchylky obrábění méně než 0,2 mm
Všechny výše popsané agregáty jsou vybaveny nezávislým pohonem. Motory jsou osazeny uvnitř tělesa stroje, díky tomu stroj tvoří kompaktní celek, který nevyžaduje velkou instalační plochu. Standardní výkon pohonných jednotek pro agregáty „F“, „R“ a „C“ je 15 kW pro brusku s pracovní šířkou 1100 mm a 18,5 kW pro brusky o pracovní šířce 1300 mm. Agregát „B” je hnaný motorem o výkonu 5,5 kW. Volitelně lze stroj vybavit motory o větším výkonu, např. 22 kW pro kalibrační a kombinovaný agregát a 30 Kw pro frézovací agregát.
V nabídce volitelného příslušenství jsou také frekvenční měniče pro hlavní motory, které umožňují plynulou regulaci rychlosti brusného pásu 3 až 24 m/s a vybavení stroje funkcí zpětného posuvu brusného pásu. Všechny motory, bez ohledu na výkon, jsou vybaveny pneumatickými diskovými brzdami, které umožnují rychlé zastavení jednotlivých agregátů. Stroje jsou také standardně vybaveny automatickým přepínačem hvězda - trojúhelník a ampérmetrem měřícím velikost protékajícího elektrického proudu. Pásové jednotky jsou vybaveny také pneumatickým systémem napínání brusného pásu a optoelektronickým systémem oscilace pásu.
Podávací systém brusky tvoří podávací pás hnaný motorovou převodovkou s frekvenčním měničem a automatickým řídicím systémem rychlosti. Systém umožňuje plynulou regulaci rychlosti posuvu v rozsahu 3 až 12 m/min. Stůl má stálou výšku, což umožňuje instalaci brusky ve výrobní lince.
V nabídce volitelného příslušenství najdeme také vakuový stůl, ve kterém vakuum přisává obrobky k podávacímu pásu. Nastavení tloušťky broušení se provádí výškovým přestavením obráběcích jednotek a každý obrobek vložený do stroje je automaticky odměřovaný. Nastavení se provádí pomocí elektromechanických systémů, které zajišťují minimální odchylky obrábění na úrovni 0,2 mm.
Velmi praktickým vybavením je systém čištění brusných pásů a obroušených obrobků. Pro čištění pásu jsou dostupná dvě řešení založená na ofuku pásu tlakovým vzduchem v časových intervalech. Jsou to systémy bez oscilace nebo s oscilací trysek. Čištění obrobku se provádí pomocí rotačního kartáče o průměru 140 mm nebo orbitálním ofukem. Doplňkem systému je antistatické zařízení v podobě ionizační tyče.
45 zemí
Exportujeme do 45 zemí světa. Naše stroje pracují i v zámořských státech.
Kvalita
Stroje značky Houfek mají unikátní robustní konstrukci. Dbáme na maximální kvalitu všech dílů a komponentů.
Servis
Kromě prodeje nabízíme i servis a výměnu náhradních dílů.
Spolupráce
Spolupracujeme se školami. Pořádáme exkurze a spolupracujeme na školních projektech.